HISTORIE

HISTORIE OB NESLYŠÍCÍCH

První zmínka o neslyšícím OB je z roku 1992. Závodník a člen TJ Slovan Zlín Libor Hubáček reprezentoval naši republiku na ME 1992 v Rusku a hned v prvním závodě se stal Mistrem Evropy na krátké trati (middle). V roce 1995 do OB vstupuje Jiří Janda (PSKN) a o rok později vzniká STK OB a jejím prvním členem je právě Jiří Janda. Ten dělá první velký nábor při příležitosti 10. založení PSKN, který proběhl na Točníku a zúčastnilo se jej 55 neslyšících. Také zakládá Pražský klub neslyšících, který může oficiálně běhat orientační soutěže. V roce 2000 potkává Jiří Janda na vícedenních závodech v Jičíně nedoslýchavého závodníka Jaroslava Vondrouše, který v té době podával výborné výkony. O rok později, v roce 2001, objevuje Jiří Janda na mezinárodních závodech v Novém Boru dalšího nedoslýchavého závodníka Josefa Procházku. A na dlouhou dobu se vytvořilo jádro reprezentace, kterou táhli Jaroslav Vondrouš a Josef Procházka, kteří dosáhli několika cenných umístění. Několika hezkých umístění dosáhl také Libor Hubáček. Jiří Janda měl hlavně organizační starosti, za což mu patří - i s ohledem na dnešní dobu - velký dík. Nejlepší výsledky jsme dosáhli ve štafetách díky vyrovnanosti všech tří členů výpravy. A díky štafetám jsme se opět probojovali na Deaflympiádu 2013 v Sofii.

Deaflympiáda v Sofii byla pro většinu členů reprezentace vrcholem kariéry a po ní zůstal pouze jeden aktivní člen Josef Procházka. Během následujících 5 let se povedla generační obměna dospělé reprezentace, podařilo se vytvořit i ženskou část reprezentace. Na ME v Olomouci získala juniorka Anna Formánková zlato (long) a stříbro (middle) v kategorii juniorek. Anna Formánková společně s Marií Pangrácovou a Lenkou Hornovou získaly senzační, ale zcela zaslouženou bronzovou medaili v ženských štafetách. O tři roky později na MS v Olomouci jsme byli ještě úspěšnější. V sprintových štafetách získala štafeta ve složení Anna Pangrácová, Jan Semerád, Josef Procházka a Anna Formánková bronzovou medaili. Další medaile jsme získali ve štafetách - kluci běžící ve složení Jan Semerád, Josef Procházka a Marek Spilka po výborném výkonu vybojovali senzační stříbrnou medaili. Ovšem i dámy z závodu štafet neodešly bez medaile - ve složení Anna Formánková, Marie Pangrácová a Anna Pangrácová získaly bronzovou medaili.

Zásluhu na tom má zejména klub SK SKIVELO neslyšících Olomouc a ČDV. Dalším klubem, který podporuje OB neslyšících, je SK Olympia Praha. Snažíme se oživit OB i v dalších klubech neslyšících. Díky rozšíření aktivní základny se v poslední době snažíme systematicky hledat nové mladé tváře (z řad neslyšících či nedoslýchavých). Takže pokud někdo chce vyzkoušet orientační běh, rádi se potkáme na závodech.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky