CO JE OB

Cílem orientačního běhu je najít všechny kontroly na mapě, neztratit se a vrátit se v pořádku do cíle. Pokud chcete vyhrávat, je třeba dobře kombinovat rychlý běh a mapovou orientaci v prostoru. Jestliže chcete nalézat kontroly jen pro svůj dobrý pocit a k tomu kochat krajinou, nikdo vám v tom nebude bránit :-)

V orientačním běhu máme tři typy tratí.

První je sprint, který se většinou koná ve městě mezi budovy a přilehlých parcích či lesíků. Existují i lesní sprinty v přírodě, ale těch je málo. Mapa je hodně přiblížená, více podrobná, v měřítku 1:4000 - 5000, tzn. jeden centimetr na mapě se rovná 40-50 metrů ve skutečnosti. Délka tratí je podle kategorie kolem 1-3 km a obsahuje hodně kontrol.

Druhý typ je krátká (middle). Mapa je v měřítku 1:7 500 - 10 000, tzn. 1 cm = 75 až 100 metrů. Kontroly jsou více u sebe a lépe schované v krajině.

Posledním typem je klasika (long), kde jsou kontroly většinou hodně od sebe a je jich méně, takže je to hlavně o běhu. Mapa je většinou v měřítku 1:10 000-15000, tzn. 1 cm = 100-150 metrů, takže je méně podrobná a více vzdálená.

Vybrali jsme mapu krátké tratě (middle), na které si vysvětlíme základní věci zobrazené v OB mapě. První na co narazíte po startu je oranžovobílá krabička bez čísla značící mapový start a na mapě je zobrazena jako trojúhelník. Odtamtud už hledáte svou první kontrolu označena na mapě jako kolečko se číslem 1. Až najdete svou první kontrolu, zkontrolujte si číslo na oranžovobílé krabičce, zda odpovídá s vaším číslem uvedeným na vašem popisku vedle čísla 1. Odpovídá? Hurá, je to vaše kontrola a můžete ji "odpíchnout" a postupovat na další kontroly podle čísel. Může se stát, že ze třetí kontroly omylem půjdete na pátou kontrolu a vynecháte čtvrtou. Nevadí, není to konec závodu. Pořád se můžete podle 5. kontroly zorientovat a vrátit se k 4. kontrole (nemusíte k 3. kontrole), ale potom musíte pokračovat k 5. kontrole a "odpíchnout" ji znovu. Až odpíchnete poslední kontrolu, najděte na mapě ještě dvoukolečko, to je cíl. Poslední odpíchnutí a jste doma! Hurá, gratuluji vám, zvládli jste závod.

Jistě jste si všimli, že na mapě jsou i různé barvy a značky. Teď vám o nich něco povím.  Hnědé čáry na mapě jsou vrstevnice, které nám zobrazují tvar krajiny, poznáme tak, kde jsou kopce, údolí, kupky nebo kde je rovina. Dále nejčastějším začátečnickou chybou je, že si myslíme, že les bude zobrazen na mapě zelenou barvou. Ve skutečnosti les na OB mapě je zobrazen bílou barvou. To zelené, co na OB mapě vidíme, je už hustý les (hustník) a čím tmavší je zelená, tím těžko tím hustníkem prolezete (a na běhání můžete zapomenout, takže je na vás, jestli to přece jen radši neobejdete). Louky jsou na OB mapě zobrazeny žlutou barvou a skály nebo kameny černou barvou, silnice oranžovou barvou, větší lesní či asfaltové cesty černou, lesní pešinky černou přerušovanou čárou. Rozhraní lesa jsou označeny černými tečkami. Poslední důležitá poznámka je, že občas na mapě můžete vidět fialové šrafování (hlavně v lese) nebo tlustá fialová čára (hlavně ve sprintu), to znamená zakázané území nebo zakázaný průchod (je tam nějaké nebezpečí či soukromý pozemek nebo umělé omezení) a musíte se mu vyhnout (obejít). To je jenom stručný výklad mapy pro představu. Samozřejmě, že až orientační běh budete chtít vyzkoušet nebo se potkáme, tak vám osobně povíme a ukážeme více věcí.

Nebudeme zde vysvětlovat jednotlivé symboly kontrol u popisků, protože tu máme ke stažení skvělou příručku, kde naleznete všechny symboly v popisku kontrol a na zadních stranách i nákresy jednotlivých situacích, jak by to v krajině přibližně vypadalo. Velice doporučujeme nováčkům tuto příručku stáhnout a vytisknout.

Orientační běh není máteriálově náročný sport. Pro začátek vám stačí jen obyčejný kompas (buzola), klasický SI čip, který se dá půjčit od nás nebo za malý poplatek na místě závodu a nějaká izolepa či spínací špendlík, případně držák na skipass. Dále sportovní tričko pro lepší odvod potu, dlouhé sportovní kalhoty (legíny) nebo šortky s podkolenky kvůli ochraně nohou proti větvím, náletům, ostružinám apod. a nakonec nějaké běžecké boty do lesa.

Pro větší nadšence nebo pravidelné závodníky je tu lepší palcová buzola, jež střelka při běhu drží směr, bezkontaktní SIAC čip, popisovník na ruku a nejdůležitější hrotové běžecké boty bez hřebů.

Shromaždiště je v místě centra závodu, ale start nebývá vždycky u centra, ale spíše asi 1 až 2 km od centra závodu. Proto si při závodě vždycky musíme rezervovat čas navíc pro přesun ze centra na start.

Pokud závodíte v kategorii T nebo P, můžete se sami rozhodnout, kdy budete startovat a odejít ze centra kdykoliv v rámci času závodu. Jestli ale závodíte v kategorii D (ženy) nebo H (muži), máte již přidělený startovní čas v startovce a musíte si svůj startovní čas pod svým jménem vyhledat a odejít ze centra tak, abyste stihli být včas na místě startu.

Na místě startu jsou pověšené hodiny, které jdou o 3 minuty napřed a můžou ukazovat buď čas ve formě 11:15 nebo častěji formou 75 - 75 minut od úplného startu závodu např. v tomto případě od 10:00 plus 75 minut je 11:15. To může být například váš startovní čas, až ho uvidíte na hodinkách, půjdete ke koridoru vyznačené páskou.

V prvním úseku většinou pod stánkem sedí člověk, kterému ukážete svůj čip a on Vám zkontroluje číslo čipu a také tam o něco dále odpíchnete čip na čtečku čipů s názvem "CLEAR", která Vám vyčistí záznamy minulých závodů v čipu. Za minutku se přesunete do druhého úseku koridoru, kde stojí druhá čtečka čipů s názvem "CHECK” (KONTROLA), která Vám zkontroluje fukčnost čipu (rozsvítí se červené světlo). Za další minutu se přesunete do třetího úseku, kde může ale nemusí být čtečka s názvem "START". Počkáte až čas vyprší a je 11:15, Váš startovní čas, a můžete běžet pro mapu. Podle fáborků ještě běžíte s mapou na mapový start, kde se zorientujete a poběžíte hledat své kontroly.

Ukážeme, jak vypadá kontrola - je to oranžovobílá krabička se čtečkou čipů, na níž je číslo. Tvá kontrola by měla mít odpovídající číslo, které je ve tvém popisu kontrol.

Až doběhnete do cíle závodu, nemyslete si, že je úplný konec. Ještě ne, musíte ještě jít do centra závodu si nechat vyčíst čip na čtečce. Bývá to většinou v stánku s člověkem u počítače a s nápisem "VYČÍTÁNÍ ČIPŮ". Odpíchnete si tam svůj čip a chvilku počkáte až z minitiskárny vyleze výsledovka o Tvém postupu během závodu a s Tvým časem i prozatímním umístěním. Pokud tam máte odběhány všechny kontroly, tak jste závod úspěšně dokončili a můžeme vám pogratulovat!!! :-)

Doufáme, že jste si to užili a že se vám závod líbil!

Ahoj! Ahoj!

  • Mimo záznam:
  • KK: Tý jo, to byla ale teda fuška to vše vyprávět, že?
  • MP: Jooo, hurá, že to máme za sebou!
  • KK: To bylo teda moc dlouhé, ufff!
  • MP: Tak to si my dva zasloužíme za odměnu panáka, jo?
  • KK: To ano!
  • Připítek
  • MP: Na zdraví!
  • KK: Hele, doháje, my jsme tu kameru nevypnuli!
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky